“Det finns alltid saker att ta tag i, och vi behöver bli fler!”

1984 klev Anneli Ersson in genom dörrarna på Folksam i Skanstull för första gången.

Anneli Ersson
Anneli Ersson

Anneli var på en intervju med sin blivande chef och fick börja dagen efter. Drygt 40 år senare jobbar Anneli fortfarande kvar på Folksam, men numera med fackliga frågor på heltid. Dels som ordförande i den lokala klubben på Folksam, men också som ledamot i Forenas förbundsstyrelse. 

Berätta, vad var det du gjorde på Folksam de första åren? 

 - Jag jobbade på en grupp, som fanns på den tiden, som servade skadereglerarna på personförsäkringsavdelningen. Man fick göra lite allt möjligt, sortera papper och leta fram avtal i källaren. Jag hade också hand om förrådet och beställde material till det. Det här var ju också långt före digitaliseringens tid, så jag ringde runt till fackförbundens medlemsregisteransvariga för att bekräfta att våra kunder var medlemmar hos dem. Sen började jag som skadereglerare, och det var mycket roligare, berättar Anneli. 

På den tiden gick det som idag är Forena under namnet Försäkringstjänstemannaförbundet, och Anneli blev medlem direkt. I den pärm som man fick när man blev tillsvidareanställd låg inträdesblanketten. 

Anneli är uppväxt i Folksam och beskriver Folksam som en bra arbetsgivare, som har gett henne mycket utbildning, som har gjort att hon har kunnat göra karriär inom Folksam, och har kunnat byta inriktning ungefär vart tionde år.  

Hur kom det sig sedan att du blev förtroendevald?  

- Jag har nog alltid varit en person som säger ifrån när något är fel, och fick ofta frågan från mina arbetskamrater om jag inte skulle engagera mig. Men när jag jobbade som skadereglerarare och hade småbarn så tyckte jag inte att jag hade tid.  

- När jag sedan började jobba på koncernstaben i början av 2000-talet så var barnen lite större och jag hade inte lika hög arbetsbelastning. På koncernstaben så fanns det inte så många fackliga och jag fick frågan ”Anneli – kan inte du ta det?”. 

- Jag kom in i massa grejer på en gång och det var lite förvirrande till en början. Folksam hade många klubbar på den tiden, och det kändes som att jag bara gick på möten. Men efter ett tag fick jag struktur på det och tyckte det var roligare, och tog på mig fler och fler uppdrag. 

Anneli berättar att hon trivdes med sitt jobb och att det svåraste var att släppa jobbet, men det var samtidigt roligt med en ny utmaning.  I den rollen hon då hade på Folksam saknade hon kundkontakten, men i det fackliga uppdraget fick hon träffa människor igen och hjälpa medlemmar. Det var en avgörande faktor. 

Vad finns det för utmaningar med att vara fackligt förtroendevald? 

 - Det kan vara utmanande med det maktspråk som arbetsgivarna använder ibland när argumenten inte räcker till längre, och att de känner sig tvungna att använda det på olika sätt. Alla chefer ser heller inte värdet av ett bra samarbete med facket. Medlemmarna å sin sida är inte jobbiga, de är bara människor. En annan utmaning är att jag skulle vilja göra mycket mer, men tiden räcker inte till. Det finns alltid saker att ta tag i, och vi behöver bli fler! 

Anneli berättar vidare att det mest givande är när man lyckas få till förändringar till det bättre på arbetsplatsen, när arbetsgivaren lyssnar på vad man säger, och när man gör nytta för enskilda medlemmar i ärenden av olika slag, med bra stöd eller information. Forena på Folksam har flera chefsmedlemmar, och när man kan stötta cheferna så stöttar man även de övriga medlemmarna. 

Varför ska man då bli förtroendevald?

- För att det är en möjlighet att hjälpa sina kollegor och att göra arbetsplatsen bättre för alla. Man får en möjlighet att påverka och förändra! Jag tror att vi människor mår bättre när vi får hjälpa andra människor. Som fackligt förtroendevald så får man också utbildningar, och är man intresserad av samhället och politik så är det fackliga arbetet väldigt nära det. Man utvecklas helt enkelt. 

Vad ser du för utmaningar för facket och Forena framöver? 

  - Vi måste fortsätta växa och blir fler medlemmar, och också bli fler förtroendevalda, så att vi kan fortsätta vara nära på platserna. Arbetsmiljöfrågan är också viktig, nu när arbetslivet förändras fort med till exempel distansarbete och vi inte vet vad det leder till på sikt. Inom branschen så fortsätter utvecklingen med mer automationer och digitalisering. Sen måste Forena såklart fortsatt ha starka och konkurrenskraftiga kollektivavtal, avslutar Anneli.